Rok 2014, druhá sezóna prací za námi
V rámci projektu LIFE CORCONTICA jsme ukončili již druhou sezónu prací podporujících krkonošské louky a postupně ukončujeme jednotlivé aktivity, jejichž hlavní cíl je naplněn.
Z aktivity A1 máme hotovo 29 managementových plánů pro 29 prioritních lučních enkláv (plánů hospodářských prací).
Při plnění aktivit C (C1, C2, C3) navazujeme na nastavený systém z předchozího roku. Péči postupně rozšiřujeme na další enklávy. Z II. Výzvy, která byla podána již na podzim 2013, se nám podařilo uzavřít smlouvy na dalších 18-ti prioritních enklávách Krkonoš.
Práce proběhly již na 330 hektarech pracovních ploch. Louky spásalo 1875 kusů hospodářských zvířat (1831 ovcí, 6 koz, 32 krav, 6 koní a 2 husy :-)). Seč ruční nebo za pomoci mechanizace probíhala celkem na 77 hektarech luk. Dalšími činnostmi dotvářejícími mozaiku péče bylo jarní vláčení, seč nedopasků po pastvě,
hrabání a ponechávání neposečených pásů v loukách. Mnohdy vypadají neposečené pásy v udržovaných loukách nevzhledně. Jsou však důležité
pro hmyz a další bezobratlé, na které jsou pak vázáni ostatní živočichové i samotné rostliny. Takto můžeme podpořit koloběh přírody, nejen rostliny samotné.
Diverzifikaci managementu (tedy různé typy hospodářských prací v různých časových osách) můžeme vidět na Lahrových Boudách a Zadních Rennerovkách. Po mnoha letech se podařilo obnovit péči na enklávě Severka, kde velká část louky zarostla borůvčím i náletovými dřevinami.
Nedílnou součástí péče o louky je činnost pracovní skupiny, která poračuje v boji proti invazivním rostlinám i náletům (C2 aktivita).
Opatření proti výskytu invazivního
šťovíku alpského byla realizována
na ploše cca 12 ha (toto číslo v sobě obsahuje i opakované zásahy
– zpravidla 2x). Nejvíce jsou
postiženy louky Friesových Bud,
zde byl zásah opakován několikrát v průběhu sezóny. Náletové dřeviny se vyřezávaly především na naší největší enklávě – Sklenářovicích. Další výřezy probíhaly na Medvědích Boudách, Velkých Tippeltových
Boudách i jinde, dohromady byly nálety odstraněny na 6 hektarech luk.
Letošní sezónu se podařilo obnovit vodní režim díky pročištění 4,5 kilometru struh. Z luk bylo vysbíráno 4,5 tuny kamení (aktivita C3). Hospodáři mohou díky těmto zásahům rozšiřovat kosení i pastvu
na jednotlivých enklávách.
Kromě projednávání hospodářské péče a činností pracovní skupiny na enklávách jsme se věnovali jednání o návrzích opatření s dalšími farmáři (aktivita A3), kteří hospodaří na území KRNAP. Jedná se o již existující farmy, např. v okolí Velké Úpy nebo Rokytnice. Dohodnutá péče je asi na 150 hektarech farem.
Jednou z investičních akcí bylo postavení přístřešků
pro hospodářská zvířata na Brádlerových Boudách.
I nadále pokračujeme v péči na dvou lokalitách s výskytem vzácného hořečku (aktivita C6). Tato péče se nám možná již v letošním roce vyplatila zvýšeným počtem kvetoucích rostlin v Horních Albeřicích.
V letošní sezóně jsme nezapomněli ani na vranku, pro kterou byly připraveny plány zásahů na Albeřickém a Bolkovském potoce (aktivita A6), tak aby populace vranky mohly lépe prosperovat. Práce v terénu podle těchto plánů již brzy odstartují.
Pokračujeme ve sběru dat pro monitoring biotopů a vybraných druhů na 29 prioritních enklávách i farmách, a nezapomínáme ani na monitoring vranky obecné (aktivity D).
V průběhu roku jste o projektu a jeho jednotlivých aktivitách mohli číst ve čtyřech článcích nebo slyšet ve čtyřech reportážích v TV a rozhovoru pro Český rozhlas Hradec Králové.
Kolegy z oblasti ochrany přírody jsme informovali o zkušenostech s rozbíhajícím
se projektem na seminářích po celé ČR a dokonce i v zahraničí. Navštívili jsme projekty LIFE+ v Polsku, Švédsku
a Irsku, kde jsme uvedli náš projekt a načerpali velmi cenné zkušenosti a nápady pro práci u nás.
Pro veřejnost jsme připravili akci „Jak Krakonoš učil Kubu kosit“ a „Večer s kosou“.
Galerii obrázků si můžete prohlédnout zde.
V tomto roce se nám také povedlo připravit nové dřevěné informační panely, které přibližují jednotlivé činnosti na loukách a jejich význam. Panely budou v sezóně 2015 instalovány na šesti vytipovaných turisticky atraktivních místech v Krkonoších.
Začali jsme také kompletovat novou edici pohlednic krkonošských enkláv.
I letos stály u lučních
enkláv naše projektové
ovce, které informují o
činnostech projektu.
V roce 2014 k nim navíc přibyla cedulka s informací
o pásech pro bezobratlé.
Nejdůležitější akcí pozdního léta (krom kontrol provedených hospodářských prací v terénu) bylo sestavení a odeslání rozsáhlé Progress report – informační zprávy o průběhu projektových aktivit – evropské komisi.